DOLAR
3,5792
DOLAR
EURO
4,0042
EURO
ALTIN
145,836
ALTIN
BIST-100
97,533
BIST-100
 • ADANA
  15/25 °C
  ADANA
 • ANKARA
  10/20 °C
  ANKARA
 • ANTALYA
  12/23 °C
  ANTALYA
 • BURSA
  11/16 °C
  BURSA
 • ISTANBUL
  15/19 °C
  ISTANBUL
 • IZMIR
  15/24 °C
  IZMIR
 • KONYA
  7/18 °C
  KONYA
Facebook Twitter RSS

Alparslan Çelik'e kötü haber!
Alparslan Çelik'e kötü haber!

Hakkari sele teslim!
Hakkari sele teslim!

8 bin asker kırsala indi
8 bin asker kırsala indi

Meteoroloji'den kritik uyarı!
Meteoroloji'den kritik uyarı!

Lice’de çatışma!
Lice’de çatışma!

GÜNDEM

İzmirli iki ünlü işadamlarının karşılıklı şok suçlamaları iddianamede!

Cumhuriyet Savcısı Zafer Dur tarafından hazırlanan iddianamede FETÖ/PDY’nin “Babalar Grubu’nda” yer alan İşadamı Ahmet Küçükbay ile eski ortağı Megapol A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir arasında yaşananlar da yer aldı.

17.2.2017 - 19:15
İzmirli iki ünlü işadamlarının karşılıklı şok suçlamaları iddianamede!

Fatih YAPAR/EGEDESONSÖZ - İzmir Cumhuriyet Savcısı Zafer Dur tarafından hazırlanan iddianamede FETÖ/PDY’nin “Babalar Grubu’nda” yer alan İşadamı Ahmet Küçükbay ile eski ortağı Megapol A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir arasında yaşananlar da yer aldı.

- İZMİR’DE FETÖ’NÜN FİNANS AYAĞI İDDİANAMESİ: ‘BABALAR GRUBU’ NE SAVUNMA YAPTI?

Bir dönem hacca bile birlikte giden iki ismin ifadeleri çarpıcı ayrıntıları ortaya çıkarttı. Gökdemir, Küçükbay’ın FETÖ’cü olduğunu söylerken Küçükbay da dolandırılmaya çalışıldığını anlattı.

1 Kasım milletvekili genel seçimlerinden sonra hakkında çeşitli gazete ve televizyonlarda yayınlar yapılmaya başlandığını, FETÖ/PDY yapılanmasına ilişkin yazılar yazıldığını dile getiren Küçükbay, eski ortağı Selim Gökdemir ile ilgili bilgiler paylaştı.

Küçükbay, uzun süre kendi şirketinin mali müşavirliğini yapan Mustafa Alkan’ın bir gün kendisini aradığını belirterek, “Bana, ‘abi senin hakkında yazılan çizilen şeyleri görüyoruz çok üzüldük. Selim beyin de (Sahip Selim GÖKDEMİR) selamı var. Bu konu hakkında uygun görürsen seninle bir görüşme yapmak ister’ dedi. Bende kendisine bu yazılanlardan çok rahatsız olduğumu belirterek ‘yarın gidip görüşelim’ dedim. Ertesi gün öğleden sonra Gökdemir’in Megapol isimli iş merkezinde bulunan ofisine gittik. Bir süre hal hatır konuşması yaptırtan sonra kendisi bana ‘Ahmet abi bu yazılan çizilenleri gördükçe çok üzülüyoruz. Sen biraz ağır adamsın, senin siyasi çevrende fazla yoktur eğer müsaade edersen bu konu ile ilgili ben birkaç görüşme yapayım. Benim, Serhat Albayrak (Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın ağabeyi) ile aram iyi onunla bu konuyu konuşmak istiyorum’ dedi. Bende kendisine yaşamış olduğum üzüntüyü ve rahatsızlığı dile getirerek, ‘Sen bir görüş bakalım ne yapabiliriz’ dedim. Daha sonra da oradan ayrıldım” dedi.

RAKAMI DUYUNCA ŞOK OLDUM
Görüşmeden birkaç gün sonra Gökdemir’in kendisini arayarak, “Abi İstanbul’da çok güzel görüşmeler yaptım. Hayırlı haberlerim var. Pazartesi gel, yüz yüze görüşelim” dediğini belirten Küçükbay,  “Pazartesi yine aynı işyerinde buluştuk. Selim ile yaptığımız görüşmede kendisi bana ‘senin için Serhat Albayrak ile görüştüm.  Ayrıca Ensar Vakfı’ndan da birkaç kişi ile görüştüm. Buraya bir miktar para yardımı yapacağız’ dedi. Ben de ‘ne yapmamız lazımsa yapalım’ dediğimde kendisi bana, ‘Abi sen ilk başta 3 milyon dolar bir bağış yap daha sonra bakarız’ dedi. Bende bu rakamı duyunca önce şok oldum. Kendisine ‘neyin bağışıymış bu, bu kadar bağış mı olur, peki nasıl yapacakmışız bu bağışı, hangi bankaya nasıl yatıracakmışız’ dedim. Kendisi ‘yok abi sen bana bu parayı elden yarın nakit getir’ dedi.  Bende bu yardımda şirket veya kendi isminin olup olmayacağını bu şekli ile isminin hiçbir şekilde geçmeyeceğini yıllardır bu bağışları resmi olarak yaptığımı dile getirdim. Kendisi bu lafımın üzerine ise, ‘abi nakit isterler eğer böyle olmaz dersen bu işe çözüm formülü bulma işini de bana yüklerler’ dedi. Bende benim bu şekilde bir paramın olmadığını söyledim. Nakit veremeyeceğimi belirttim. Daha sonra da Selim ‘abi ben bir görüşeyim olmadı, sana dönüş yaparım’ dedi ve ben Selim’in yanından ayrıldım” ifadelerini kullandı.

TAPU GETİRDİ
Görüşmenin bir gün sonrasında mali müşaviri Mustafa Alkan’ın ofisine geldiğini ve yanında tapu getirdiğini anlatan Küçükbay, “Tapu neyin nesi diye kendisine sorduğumda Selim Gökdemir ile görüştüğümüz konu hakkında bir çözüm bulduklarını söyledi. Bu çözüm yönteminin ise bana bağış için söylenilen miktar karşılığında bir arsa üzerinde Gökdemir ‘in yüzde 17 hisse oranı bana satış gibi gösterip istenilen bu para miktarını da bu satış üzerinden ‘alınacak’ karşılığı, paranın ise Selim Gökdemir tarafından vakfa elden aktarılacağını, bu tapunun bende emaneten duracağını söyledi. Hatta kendisi Kanal 35’i satacağımı duyduklarını, 1,5 milyon dolara satılmış olsa bu kanalı Gökdemir’in alabileceğini, bu kanal ile ilgili çeşitli projeleri olduğunu, inşaat üzerinden reklamların çok fazla külfeti olduğunu, bu kanal üzerinden bu külfetin ortadan kalkacağını söyledi. Bende kendisine kanılın bize maliyetinin 4 milyon doları bulduğunu ve bu fiyatın altında satmayacağımı söyledikten sonra şahıs benim yanımdan ayrıldı. Ayrıca Gökdemir’in bana devredeceğini söylediği arsanın yüzde 17 hissesi bahsi geçen bağış parasının yüzde 10 kadar bile değildi. Zaten arsanın diğer hisselerinin yüzde 70’lik kısmı devlet kurumlarına aitti” açıklamasında bulundu.

FETÖ’YLE İLGİLİ DURUMLAR KARIŞIK
İddianamede sürecin ayrıntılarına da yer verilirken, Küçükbay konuyla ilgili, “Aynı gün içerisinde arayarak ‘selim kardeşim bu işi böyle yapmayalım. Ben böyle alavere dalavere işlerinden anlamam. Sen İstanbul’la görüş biz bu hususu hatır gönülle kendimizi ifade ederek anlatalım’ dedim. Kendisi de bana ‘tamam abi sen beni ararsın o zaman’ dedikten sonra telefonu kapattık. Görüşmemden sonra basın yayın kuruluşları aracığıyla benim FETÖ‘cü olduğum, halen aktif olarak devam ettiğim, yağ kaçakçılığı yaptığım, tahşiş olarak tabir edilen adi yağ sattığım yönde haberler ve yazılar çıkmaya devam etti.  Süreçten bir iki hafta sonra Selim Gökdemir bana bir Pazar günü mesaj attı. Mesaj içeriğinde ise ‘Ahmet abi önümüzdeki hafta ben Ankara’ya gideceğim. Ankara ‘da FETÖ ile ilgili durumlar çok karışık, ben sana hala yardımcı olabilirim, bu konuda bir kahve içelim görüşelim, müsaitsen’ yazılıydı. Bende kendisine ‘Olur, konuşalım. Kordondaki 17. Katta bulunan ofisimize gel’ diyerek cevabi mesaj attım. Aynı gün 1 ya da 2 saat sonra Kordon’daki ofisime geçtim. Zaten kendisinin evi de benim bu ofisim bulunduğu binanın 8. katındaydı. Ofiste iken yine bir mesaj attı, mesajda ise ‘Abi 8. Kattaki evimde görüşelim mümkünse, burası müsait’ dedi. Bende cevap olarak attığım mesajda ‘17. Kattayım, bekliyorum’ dedim.  Kendisi de ‘Abi benim acil bir işim çıktı, bir arkadaşımla görüşmem lazım. Daha sonra görüşelim’ şeklinde mesaj attı. Selim Gökdemir benimle görüşmek istediğini aleni bir şekilde kendi isterken evinde görüşmek istememenden dolayı birden işi çıktığını bahane ederek ofise bile gelmedi” sözlerini kullandı.

AYBAYRAK: TANIMIYORUM
Yaşadığı tüm gelişmelerin ardından bizzat Turkuaz Medya Yönetim Kurulu Başkanvekili Serhat Albayrak’tan randevu talep ederek İstanbul’a görüşmek için gittiğini belirten Küçükbay, “Kendisi ile yaptığımız 1-2 saatlik görüşmede gazete ve bazı yayın organlarında çıkan hakkımdaki iddialardan rahatsız olduğumu belirttim. Konu ile alakalı Selim Gökdemir’in kendisi ile görüşerek aracılık yaptığını dile getirdim. Kendilerinden de benim FETÖ ile bağımın olmadığı yönde bir röportaj yapmamı istediklerinin Selim tarafından bana söylendiğini anlattım. Ancak kendisinin benim röportaj yapmam konusuyla ilgili herhangi bir bilgisinin ve taleplerinin olmadığını, Selim Gökdemir isimli şahısla da hiçbir şekilde görüşmediğini bana söyledi. Kendisi de bu konuyla ilgileneceğini söyledi. Bende teşekkür ederek yanından ayrıldım. Orada anladım ki Selim Gökdemir beni Serhat Albayrak ve Ensar Vakfı’nın ismini kullanarak dolandırmak istemiş” ifadelerini kullandı.

SERVETİ FETÖ İLE ARTTI
İddianamede, Küçükbay’ın kendisini dolandırmakla suçladığı Megapol A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Selim Gökdemir’in de açıklamalarına yer verildi.

Gökdemir, Ahmet Küçükbay ile 2002-2009 döneminde ticari ortaklığı olduğunu Bu ortaklıkta 2009 yılının sonuna doğru sorunlar yaşamaya başladığını, Bu sorunların temelinde tanıştığı 2002 yılında mütevazi bir yapıya sahip olan Ahmet Küçükbay'ın davranışlarının, şahsi servetinin ve mensubu olduğu FETÖ/PDY'nin gücünün artmasına paralel olarak değişmesinin yatmakta olduğunu, Ahmet Küçükbay'ın değişen bu davranışlarına uyum sağlamak istemediği için 2010 yılının Şubat ayında ortaklığını sonlandırma kararı aldığını, Kısa bir süre içinde ortaklaşa malik bulunduğu malların paylaşımı ile ilgili olarak bir paylaşım protokolü imzaladığını. Paylaşım protokolünü imzalamalarına rağmen Ahmet Küçükbay'ın bu protokoldeki edimlerini yerine getirmekten kısmen imtina ettiğini, şahsi ve ana hissedarı olduğu şirketler üzerinden önce çeşitli ihtarnameler sonrasında aleyhine davalar ve icra takipleri başlattığını, bu gelişmeler üzerine kendisi de haklarını korumak için karşı davalar açtığını belirtti.

BAĞIŞIM KÜÇÜKBAY’A GEÇTİ
Gökdemir, Küçükbay ile karşı karşıya gelmesinden sonra teslimiyet içerisinde olmayarak bir duruş sergileyip dava açması nedeniyle Ahmet Küçükbay'ın aleyhine asılsız iddialarla bir kampanya başlattığını, söyledi.

Mensup olduğu örgütün gücünü hissettirmeye başladığını,  2010 yılında FETÖ/PDY örgütü gücünün günlük hayatta her alanda hissedilmekte olduğunu, bağış yolu ile cemaatin baskılarını hafifletmek dışında etkili bir merciinin olmadığını, bu nedenle şirketteki hisselerini Gediz Üniversitesi'ne bağışladığını anlatan Gökdemir, Kanal 35'teki hisselerini Gediz Üniversitesine bağışlamasına müteakip söz konusu hisselerin kamuoyuna bilgi verilmeden, Ahmet Küçükbay'a devredildiğini, bu devir işlemi ve yapılış şekli bile Ahmet Küçükbay FETÖ/PDY ile nasıl bir organik bağ içerisinde olduğunun delili olduğunu vurguladı.

Küçükbay bu iddia üzerine ise, “Selim Gökdemir benim yüzde 75'ine sahip olduğum Kanal 35'i kendisi yönetmek istedi. Ben de ‘davul birinin elinde tokmak birinin elinde olmaz, ya benim hisseleri de al ya da bana devret’ dedim” ifadelerini kullandı. Gökdemir, ayrıca bahse konu görüşme ve bağış meselesiyle ilgili talebin kendisinden değil Küçükbay’dan geldiğini söyledi.

AMERİKAYA’YA GİTTİN Mİ?
Gökdemir, Küçükbay’ı FETÖ konusunda uyardığını belirtirken seçim döneminde bağını kesip kesmediğini de sorduğunu anlattı. İddianamede, Küçükbay’a Fethullah Gülen'i en son hangi tarihte ziyaret ettiğini sorduğunu, Ahmet Küçükbay'ın da 7 Haziran 2015 genel seçimlerine müteakip ay içerisinde Amerika’ya gittiğini, Amerika’nın doğu kıyısında çantasını ve içindeki para ile pasaportların çalınması nedeni ile pasaportlarını yeniletmek amacı il New York Başkonsolosluğumuza başvurmak üzere New York'a gittiğini. Bu günlerde de Fethullah Gülen'i ziyarete gittiğini beyan ettğini. Kendisinin de devletimizin çok güçlü olduğunu, yüksek bir ihtimalle Pensilvanyadaki bu ziyaretten haberdar olacağını ifade ettiğini. Bunun üzerinde Ahmet Küçükbayında kaygılarını ifade ettiğini. Bu görüşmede kendisini kararsız gördüğünü. Bir yandan devletimizin gücünden çekindiğini. Öte yandan yaptıklarının aslında bir terör örgünü finanse etmek olduğunu kabul etmek istemiyor olduğunu. Bu çerçevede kendisine sen FETÖ/PDY'nin ege bölgesindeki en büyük finansörü değil misin dediğinde Ahmet Küçükbay'ın da boynunu bükerek "evet" cevabını verdiğini belirtti.  Gökdemir ayrıca, Küçükbay’ın kendisine bağış yapacak bir hayır kurumu sorduğunu da söyledi.

TİCARİ HAYATIMI BİTİRMEYE ÇALIŞTILAR
Gökdemir, Küçükbay ve Kavuk’un FETÖ finansörü olduğunu da anlatırken kendi ticari hayatını bitirmeye yönelik eylemlere girdiklerini de belirtti. Gökdemir, FETÖ/PDY terör örgütünün İzmir bölgesindeki en önemli finansörlerinden olan Ahmet Küçükbay'ın FETÖ/PDY terör örgütünün yargı içerisinde yuvalanmış elemanlarını kullanarak üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu ve ticari hayatını bitirmeye çalıştığını. Yine ihbar içeriğinde ismi geçen Abdullah Kabuk'u şahsen tanıdığını ancak yakın bir ilişkisinin olmadığını. Gediz üniversitesine bağışta bulunduğu sırada kendisinin de mütevelli heyeti başkanı olduğunu, yanında Bekir Baz ile birlikte kendisinin yanına gelerek bağışı kabul ettiklerini. Fakat tüm İzmir'in bildiği üzere Abdullah Kavuk'un da FETÖ/PDY terör örgütünün yargı içerisinde yuvalanmış elemanlarını kullanarak kendisi üzerinde büyük bir baskı oluşturduğunu ve ticari hayatını bitirmeye çalıştığını anlattı. 

Gökdemir ayrıca, Küçükbay’ın Abdullah Kavuk ile birlikte Fethullah Gülen'in aylık giderleri için harçlığını özel kurye ile düzenli olarak gönderdiğini duyduğunu belirtti.

 
İzmir’de Bakan Soylu başkanlığında referandum güvenliği zirvesi!
 
Akar-Dunford zirvesinde neler konuşuldu?
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Bakan Soylu İzmir'e geldi: Kahraman şehidin evini ziyaret etti
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İzmir'deki terör saldırısında şehit olan ...
(DENİB) Başkanı Kocasert '2017 İhracatta Atılım Yılı Olacak'
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar ...
İzmir Barosu'na kayıtla avukat öldüresiye dövüldü
İzmir Barosu'na kayıtlı olan ve Rus uçağının pilotunun öldürülmesinden ...
 
Denizli'de 180 Firma Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarında Bir Araya Gelecek
Ege Tarım, Sera ve Hayvancılık Fuarı, 22-26 Şubat’ta 13’üncü kez Denizli’de yapılacak...
Cumhurbaşkanlığı Sistemini Şahsım İçin İsteyecek Değilim
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanlığı sistemini şahsım için isteyecek, ...
Cumhurbaşkanı Erdoğan İdamı Onaylamak Benim Boynumun Borcudur
Cumhurbaşkanı Erdoğan, toplu açılış töreninde halka hitap etti. Erdoğan ...
 
Akar ve Dunford DEAŞ ve PKK'yla Mücadelede Mutabık Kalındı
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral ...
İncirlik'te Kritik Görüşme!
Genelkurmay Başkanı Org. Hulusi Akar ile ABD Genelkurmay başkanı Robert ...
Erdoğan'dan Flaş Referandum Mesajları
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Son günlerde ne diyorlar; eski Türkiye ...
 
Avrupa'nın en ilginç ülke sınırları
Victoria's Secret 2016 Mayo Kataloğu
İstiklal Caddesi'nde patlama!
TSK'nın arşivinden Çanakkale Zaferi fotoğrafları
Ağzını diken İranlılar
Kadınlar sekste nelerden hoşlanmıyor?
Türkler'in soy ağacı
Atatürk'ün bilinmeyen özellikleri
Instagram'ın fenomeni Dan Bilzerian
11 kadın, 11 seks öncesi itiraf
Göçmenlerin kan donduran seyahati
Uzayın bilinmeyenleri
Nazilerin korkunç eğitim sistemi
Dünya ile ilgili çarpıcı gerçekler
En ilginç tarihi eserler
Kışın Kartpostala Dönüşen 22 Kasaba
Instagram, 2015’in En Popüler Fotoğraflarını Yayınladı
Çatışmalardan sonra Silopi