DOLAR
3,5150
DOLAR
EURO
3,9324
EURO
ALTIN
142,052
ALTIN
BIST-100
99,639
BIST-100
 • ADANA
  22/35 °C
  ADANA
 • ANKARA
  14/28 °C
  ANKARA
 • ANTALYA
  21/39 °C
  ANTALYA
 • BURSA
  20/27 °C
  BURSA
 • ISTANBUL
  23/28 °C
  ISTANBUL
 • IZMIR
  20/39 °C
  IZMIR
 • KONYA
  17/29 °C
  KONYA
Facebook Twitter RSS

Alparslan Çelik'e kötü haber!
Alparslan Çelik'e kötü haber!

Hakkari sele teslim!
Hakkari sele teslim!

8 bin asker kırsala indi
8 bin asker kırsala indi

Meteoroloji'den kritik uyarı!
Meteoroloji'den kritik uyarı!

Lice’de çatışma!
Lice’de çatışma!

KÜLTÜR&SANAT

Dünyanın karikatürleri Bodrum'da buluştu

Dünyanın dört bir yanından karikatüristlerin katıldığı, bu yıl 34'üncüsü düzenlenen 'Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın seçici kurulu 2017 yılının kazananlarını belirlemek için Bodrum'da toplandı.

19.6.2017 - 17:39
Dünyanın karikatürleri Bodrum da buluştu

Karikatüristlerin eserlerinde bu yıl yine göç, savaş, çevre sorunları, kadın ve insan hakları ön plana çıktı. Yarışmada dereceye girenler ve özel ödülü kazanan karikatüristler, yarın açıklanacak.

Dünya gündemine ışık tutan eserlerin yarıştığı, otoritelerce 'dünyanın bir numaralı karikatür yarışması' olarak nitelendirilen, serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın 34'üncüsüne, 63 ülkeden 641 sanatçı 2 bin 220 karikatürle katıldı. Ön elemeden geçen 40 ülkeden 187 sanatçının 261 karikatürünü değerlendirecek seçici kurul bugün sabah saatlerinde Bodrum Işıl Club'da toplandı. Dünya çapında ün kazanmış, karikatür ustaları ve sanatçıların jüri üyeliğinde düzenlenen, bugüne kadar 137 ülkeden 7 bin 800'ü aşkın sanatçının 85 bin civarında eser ile katıldığı yarışmanın seçici kurulu, jüri başkanı Tan Oral'ın öncülüğünde toplandı. Vakıf Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı'nın konuşması ile başlayan toplantıdaki seçici kurul üyeleri arasında Ercan Akyol, Latif Demirci, Rudy Gheysens (Belçika), Piyale Madra, Mohsen Nouri Najafi (İran), Peter Nieuwendijk (Hollanda), Tan Oral, Joel Pett (ABD), Cristina Sampaio (Portekiz) yer aldı.

Jürinin değerlendirmelerini karikatürlerin kalitesinin çok yüksek olması nedeniyle yoğun süren tartışmalar içerisinde yapabildiğini belirten Jüri Başkanı Tan, "Bu yıl da dereceye girebilecek eserleri seçmekte çok zorlandık. Konular her zamanki gibi şu sıralarda dünyada sorunlar ve dertler olarak önümüze geldi. Ama ilginç bir jüriyiz, kendi aramızda konuşarak, yer yer tartışarak ve sonunda demokratik bir yolla seçim yapmaya çalışıyoruz. Yarışmadaki eserlerde göç hikayeleri, kadın hakları, insan hakları, çevre sorunları, savaş ve barış konuları yer alıyor. Gerçekten de şu sıralarda insanların kafasını meşgul eden konular bunlar. Bu yaklaşımlarda bazen umutlu, bazen eleştirel bazen de sert mizaha yakışır sertlikte işler var. Biz doğrusu bütün bunlara bakarken gerçekten çok tat aldık, zevk aldık. Umarım sonuçlardan da izleyiciler memnun kalır" dedi.

"DÜNYANIN SORUNLARI ORTAK"

Portekizli jüri üyesi Cristian Sampaio ise gelen çizimlerin kalitesinden övgüyle söz ederek, "Uluslararası standartların üzerinde bir yarışma olduğunu düşünüyorum. Birçok yarışmada jüri toplantısında bulundum. Karikatüristler çizgileri ile sorunları ortaya koyar. Karikatürcü sizin kafanızın içine büyük bir soru işareti koyar. Onlar size sorunları gösterir, çözümleri bulmak herkese düşüyor. Buradaki eserler de dünyanın sorunlarının ortak olduğunu gözler önüne seriyor" dedi.

ABD'li jüri üyesi Joel Pett de dünyadaki bütün karikatüristlerin birbirini çok sevdiğini, uyum içinde olduğunu vurguladı. Kardeşler grubu gibi çalışarak dünyadaki sıkıntılara işaret ettiklerini anlatan Pett, "Değişik fikirlerimiz de olsa problemler aynı. Aydın Doğan Vakfı'na teşekkür ediyorum. Benim için buraya davet edilmek özel ve onurlu bir durum. Kazananın da çok mutlu olacağına inanıyorum" dedi.

GÜÇLÜ KIZLAR GÜÇLÜ YARINLAR KATEGORİSİNDE ÖZEL ÖDÜL

Aydın Doğan Vakfı Yürütme Kurulu Başkanı Candan Fetvacı, kız çocuklarının güçlenmesi ve eğitimin önemi üzerinde çalışmalar yaptıklarını söyledi. Son iki senedir bu konuyu vurgulayan karikatürler istediklerini dile getiren Fetvacı, "Tüm dünyadaki çizerlerimizden çok miktarda eser geldi. Jüri uzun tartışmalar sonucunda elemelerini yapabiliyor. Bence dünyada herkesin ilgilendiği ve önemsediği bir konu ve biz de inanıyoruz ki kızlarımız iyi okuduğu zaman, güçlü kadınlar oldukları zaman hem ülkenin kalkınmasına hem de dünyaya barış gelmesine imkan sağlayacaklar. Onun için bu bizim çok önemsediğimiz bir konu. Ama onun dışında da çizerlerimiz yine dünyadaki bütün sorunları yansıtıyor. Bütün jüri üyeleri de aynı görüşteler. Dünyadaki sıkıntılar savaşlar, küresel ısınma, fakirlik, bunların hepsini bu çizimlerde görebiliyorsunuz. Bu konuda herkes bize hak verecek diye düşünüyorum" dedi. Jürinin bugün akşam geç saatlere kadar çalışacağını anlatan Fetvacı, yarışmada dereceye girenler ve özel ödülü kazanan karikatüristlerin isimlerinin yarın açıklanacağını belirtti.

PARA ÖDÜLÜ, HEYKEL VE BERAT VERİLECEK

Yarışmada birincilik ödülü ve özel ödül kazanan sanatçılara 8 bin dolar, ikincilik ödülü kazanana 5 bin dolar ve üçüncülük ödülü kazanana 3 bin 500 dolar verilecek. Başarı ödülü kazanan 12 sanatçı ise 500'er doların sahibi olacak. Dereceye giren tüm sanatçılara ayrıca başarılarını simgeleyen heykel ve ödül beratları kasım ayında İstanbul'da düzenlenecek törenle takdim edilecek. 20 Haziran Salı günü Milta Marina A.Ş. Çarşısı'nda jüri üyeleri çocuklarla karikatür çalışması yapacak. Yarışmada ödül kazanan karikatürler 21-27 Haziran 2017 tarihleri arasında Milta Bodrum Marina Osmanlı Tersanesi Kaymakamlık Sanat Galerisi'nde sergilenecek. (DHA)

 

 
Bakan Eroğlu: Kılıçdaroğlu insanları sokağa teşvik ediyor!
 
Kadir Topbaş'tan damadı Kavurmacı için ilk yorum...
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
İzmir tiyatroya doyacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 35’inci kez gerçekleştirilecek ...
Adamız Yüreğimiz Kadar dedi
Haluk Soysal, Samsun'daki ADD, KADEF, Sakatlar Derneği, Acem Tekkesi gibi ...
İtfaiyeciler resim ile stres atıyor
Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiyesinin fedakar personeli, kursuna katılarak, ...
 
‘Şansımı Seveyim’ geliyor
Başrollerinde Cem Gelinoğlu, Gökhan Kıraç, Zeynep Tuğçe Bayat ve Zerrin ...
Kahraman kadınlar kitaplaştırıldı
İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından, 2 bin yıldan bu yana tarihe ...
5 bin yıllık Türk izleri
Doç. Dr. Mustafa Aksoy ve Araştırmacı-Yazar Recep Koyuncu Çamlıhemşin ...
 
İşleyen peri bacalarını fotoğrafçılara tanıttı
UNESCO tarafından 'Dünya mirası' adayı gösterilen Erzurum'un Narman ilçesindeki ...
1 asırlık antika saatler
Samsun'da yarım asrı aşkın süredir saat tamirciliği yapan 70 yaşındaki ...
Keçiören'de dadaşlar buluşması
Keçiören Belediyesi 8. Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında, Erzurumlular ...
 
Avrupa'nın en ilginç ülke sınırları
Victoria's Secret 2016 Mayo Kataloğu
İstiklal Caddesi'nde patlama!
TSK'nın arşivinden Çanakkale Zaferi fotoğrafları
Ağzını diken İranlılar
Kadınlar sekste nelerden hoşlanmıyor?
Türkler'in soy ağacı
Atatürk'ün bilinmeyen özellikleri
Instagram'ın fenomeni Dan Bilzerian
11 kadın, 11 seks öncesi itiraf
Göçmenlerin kan donduran seyahati
Uzayın bilinmeyenleri
Nazilerin korkunç eğitim sistemi
Dünya ile ilgili çarpıcı gerçekler
En ilginç tarihi eserler
Kışın Kartpostala Dönüşen 22 Kasaba
Instagram, 2015’in En Popüler Fotoğraflarını Yayınladı
Çatışmalardan sonra Silopi