DOLAR
3,5013
DOLAR
EURO
3,9167
EURO
ALTIN
139,845
ALTIN
BIST-100
99,639
BIST-100
 • ADANA
  23/33 °C
  ADANA
 • ANKARA
  20/32 °C
  ANKARA
 • ANTALYA
  21/31 °C
  ANTALYA
 • BURSA
  16/27 °C
  BURSA
 • ISTANBUL
  20/28 °C
  ISTANBUL
 • IZMIR
  20/37 °C
  IZMIR
 • KONYA
  20/32 °C
  KONYA
Facebook Twitter RSS

Alparslan Çelik'e kötü haber!
Alparslan Çelik'e kötü haber!

Hakkari sele teslim!
Hakkari sele teslim!

8 bin asker kırsala indi
8 bin asker kırsala indi

Meteoroloji'den kritik uyarı!
Meteoroloji'den kritik uyarı!

Lice’de çatışma!
Lice’de çatışma!

GÜNDEM

Askerlerin zehirlenmesi: O fimadan bir skandal daha!

Askerlerin zehirlenmesiyle dikkatlerin çekildiği Rota Yemekçilik, son yıllarda hızla büyümüş ancak bir türlü adresinde bulunamıyor. Diğer yandan firmanın geçtiğimiz yıl Maliye Bakanlığı'na da yemek verdiği ve burada da zehirlenme vakası ile karşılaşıldığı ortaya çıktı.

20.6.2017 - 08:57
Askerlerin zehirlenmesi: O fimadan bir skandal daha!

Hürriyet'ten Neşe Karanfil'in haberine göre, Manisa’daki askerlerin zehirlenmesinden sonra gözlerin çevrildiği Rota Yemekçilik, 2015 yılından itibaren iki koldan büyüdü. Rota Yemekçilik, 2013 yılında 100 bin sermaye ile kuruldu, 2015 yılında sermayesi 5 milyon liraya, 26 Nisan 2017 tarihinde de 7 milyon liraya çıktı. Rota Yemekçilik’in adresi internet sitesinde Ankara’da Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi’nde görünüyor. Ancak şirket 2016 yılının son günlerinde Batıkent’e taşındı. Batıkent’teki yeni binada ise Eren AŞ unvanı bulunuyor. Rota Yemekçilik’in ortaklarının diğer şirketi olan Eren Tabldot’un da son yıllarda hızla büyüdüğü anlaşıldı. Şirketin 2014 yılında 2 milyon lira olan sermayesi 2016 yılında önce 5 milyon liraya daha sonra da 2017 yılında 7 milyon liraya çıktı.

OVA ŞİRKETİ İLE BİRLEŞTİ
Rota Yemekçilik, Veysi Avşar tarafından Haziran 2013’te Diyarbakır’da kuruldu. Aynı yıl Ova Toplu Yemek Üretim şirketi ile birleşti. 2014’te sermayesi 2 milyon liraya yükseltildi, 21 Aralık 2015’te ise 5 milyon liraya çıkarıldı. Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre 29 Eylül 2015’te Rota Yemekçilik ile 10.9 milyon liralık yemek hazırlama ve dağıtım işi sözleşmesi imzalandı. 2016’da adres değişikliği yapıldı ve Batıkent yeni adres oldu. 26 Nisan 2017’de sermaye 7 milyon liraya çıktı.

EREN TABLDOT İLE AYNI ADRES
Eren Tabldot’un geçmişi ise 2008’de Tuba Avşar ile Suna Avşar tarafından kurulan Avşaroğulları şirketine dayanıyor. 500 bin sermayeli şirket 10 Temmuz 2013’te Eren Tabldot oldu. Rota Yemekçilik’in merkezinin Ankara’ya taşındığı döneme gelen tarihlerde 8 Eylül 2014’te Veysi Avşar, Eren Tabldot’un yönetimine girdi. Şirketin adresi Rota Yemekçilik’in bulunduğu aynı adres Kızılırmak Mahallesi olarak gösterildi. 2014’te şirketin sermayesi 2 milyon 10 bin lira çıkarıldı. Bu arada şirketlerin yönetimine Ali Osman Avşar da dönem dönem girdi. 2016 sonlarında şirketin adresi değişti ve Batıkent oldu. 29 Kasım 2016’da sermaye 5 milyon liraya yükseltilirken, Rota Yemekçilik gibi 26 Nisan 2017’de sermaye 7 milyon liraya çıkarıldı.

Rota Yemekçilik’in internet sitesinde toplu yemek sektöründe Türkiye’nin büyük metropellerinde devlet daireleri, askeri birimler, hastaneler, okullar, üniversiteler, fabrikalar gibi tüm beslenme ihtiyacı olan sektörlerde çalışıldığı belirtiliyor. İnternet sitesinde Kızılırmak Mahallesi’ndeki adres yer alırken, bu adreste başka bir şirket faaliyet gösteriyor. Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki adres değişikliğine göre Rota Yemekçilik, Batıkent’te faaliyette. Şirketin adresine gittiğimizde ise burada da Rota Yemekçilik isminin yer almadığını, binada Eren AŞ unvanının kullanıldığını gördük. Şirketin internet sitesinde yer verilen referanslar içinde Şişli Etfal, Zekai Tahir Burak Kadın ve Doğum, Ankara Eğitim ve Araştırma hastanesi bulunuyor. Şirketteki yetkililer Manisa’da 16 Temmuz 2016’dan itibaren yemek dağıtmaya başladıklarını belirterek, daha geniş açıklamanın daha sonra yapılacağını söylemekle yetindiler.

MALİYE DE ZEHİRLENMİŞTİ
Bu arada Rota Yemekçilik’in 5 Ekim 2015-31 Aralık 2016 tarihleri arasında Maliye Bakanlığı’nda yemek dağıtım işini aldığı belirtildi. Geçen yıl ekim ayında 15-20 kişinin yemekten zehirlendiği ve Maliye Bakanlığı’nın da aynı ay içinde sözleşmeyi feshedildiği kaydedildi. Şirket yetkilileri konunun yargıya taşındığını söylediler.

GIDA GÜVENLİĞİ SORUNU BÜYÜK
Manisa Tabip Odası Başkanı Hasan Semih Bilgin de yaptığı açıklamada, zehirlenme olaylarındaki, etken maddenin öncekiler gibi salmonella bakterisisi olabileceğini bildirdi. Bilgin, askeri birliklerde karavananın özel şirketler tarafından hazırlanıyor olmasının bile başlı başına bir gıda güvenliği sorunu olduğunu söyleyerek, “Toplu yaşam alanlarından olan kışla ve birlikler bulaşıcı ve salgın hastalıklar için riskli yerlerdir. Bu konuda hijyen, gıda kontrolü ve çalışanların aralıklı muayeneleri büyük önem taşımaktadır. Bu bir halk sağlığı faaliyetidir ve yakın bir geçmişe kadar bu süreçler daha çok birliklerin kendi içerisindeki mekanizmalar tarafından gerçekleştirilmekte, kontrol ve denetim mekanizmaları ile sürdürülmekteydi. Bugün ortaya çıkan tablo bu mekanizmalarda bir aksaklığı ya da ihmali ortaya koymaktadır” dedi.

 
Peki Rota Yemekçilik askerlerin yemek ihalesini nasıl aldı
 
Zehir tacirleri deşifre oldu: Emniyet'ten ailelere uyarı!
KATEGORİDEKİ DİĞER HABERLER
Manisa Başsavcısı'ndan 'zehirlenme' açıklaması: Gözlatılar artabilir!
Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Akif Celalettin Şimşek, kentte askeri kışlalarda ...
Ankara'da dev operasyon: 200'den fazla gözaltı
Başkent'te, 15 Temmuz'da şehit olan Emniyet Amiri Cüneyt Bursa'nın adı ...
Hakkari'de saldırı: 1 şehit, 6 yaralı
Hakkari Çukurca karayolunda askeri konvoya saldırı düzenlendi, 1 yüzbaşı ...
 
Bir garip üniversite!.. YÖK’ten bağımsız, Sayıştay denetiminden muaf
Türkiye’nin YÖK’ten bağımsız, Sayıştay denetiminden muaf ilk akademisi ...
Göztepeli taraftarlardan şehitler anısına iftar
Karabağlar Salih Omurtak Mahallesi’nde oturan Göztepeli taraftarlar şehitler ...
Hükümete yakın anket şirketi Halifeliği sordu
AKP'ye yakın MAK danışmanlık anket şirketi 'Türkiye'de toplumun dine ve ...
 
Yunanistan, işgal ettiği 6 adamıza 10 üs kurdu
Ege Denizi’nde 18 adamızı işgal eden Yunanistan, bunlardan 6’sına askeri ...
İlhan Mansız da Survivor'a Veda Etti!
Survivor 2017'ye veda eden isim İlhan Mansız oldu. Konseyde elendiği dakikalar...
Kılıçdaroğlu Köy Evinde İftar Sofrasında
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun ...
 
Avrupa'nın en ilginç ülke sınırları
Victoria's Secret 2016 Mayo Kataloğu
İstiklal Caddesi'nde patlama!
TSK'nın arşivinden Çanakkale Zaferi fotoğrafları
Ağzını diken İranlılar
Kadınlar sekste nelerden hoşlanmıyor?
Türkler'in soy ağacı
Atatürk'ün bilinmeyen özellikleri
Instagram'ın fenomeni Dan Bilzerian
11 kadın, 11 seks öncesi itiraf
Göçmenlerin kan donduran seyahati
Uzayın bilinmeyenleri
Nazilerin korkunç eğitim sistemi
Dünya ile ilgili çarpıcı gerçekler
En ilginç tarihi eserler
Kışın Kartpostala Dönüşen 22 Kasaba
Instagram, 2015’in En Popüler Fotoğraflarını Yayınladı
Çatışmalardan sonra Silopi